Zrób sobie prezent na Mikołajki

Powróć do listy artykułów

Już od 6 grudnia br. każdy chętny będzie mógł zaszczepić się na COVID-19 z wariantem XBB (Kraken). Szczepionka będzie dostępna we wskazanych punktach szczepień – przychodniach POZ i aptekach.

Na podstawie wielu rekomendacji – w tym Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, WHO oraz EMA Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie zaktualizowanej dla podwariantu XBB.1.5 szczepionki przeciw COVID-19 jako kolejnej dawki przypominającej. Szczególnie rekomendowane jest dla

  • osób w wieku ≥60 lat lub
  • osób z niedoborami odporności lub chorobami współistniejące zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (dotyczy osób w wieku ≥12 lat) lub
  • pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym,

Jak podaje Ministerstwo, szczepionka białkowa podjednostkowa Nuvaxovid (rirmy Novavax) będzie dostępna również dla osób, które chcą się zaszczepić i ukończyły 12 rok życia.

W przypadku szczepienia szczepionką Nuvaxovid (z wariantem XBB.1.5) szczepionka białkowa podjednostkowa (Novavax), należy przestrzegać wymaganego odstępu od ostatniej dawki szczepienia tj. 6 miesięcy. W przypadku osób powyżej 12 roku życia, dotychczas nieszczepionych przeciw COVID-19, należy podać 2 dawki w odstępie 3 tygodni.

Zmianie ulega realizacja szczepień w punktach szczepień. Wykaz przychodni POZ oraz aptek ogólnodostępnych zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl. Od 1 grudnia 2023 r. nie będzie można zapisać się na szczepienie poprzez infolinię. Pacjenci będą natomiast wciąż mogli zapisać się na szczepienie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (w przypadku gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-Rejestracji), lub bezpośrednio w placówce POZ albo aptece ogólnodostępnej. Lista i mapa z punktami szczepień będzie na bieżąco aktualizowana i udostępniana na stronie pacjent.gov.pl.