Zmiany w obostrzeniach od 1 marca 2022 r.

Powróć do listy artykułów

Jak poinformował Premier Mateusz Morawicki podczas konferencji prasowej, od 1 marca br., zostaną zniesione obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Jak podkreślił – „zostaną tylko te restrykcje, które mają charakter czysto epidemiczny”.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Premier wspólnie z Ministrem Zdrowia, przekazali informacje o tzw. luzowaniu obostrzeń. Od 1 marca br. zniesione zostanie zalecenie dot. pracy zdalnej oraz większość restrykcji o charakterze gospodarczym. Bez zmian pozostają natomiast:

  • Obowiązek zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych, takich jak komunikacja miejska, sklepy, kina, teatry, etc. Chusty i szaliki nie są dozwolone.
  • 7-dniowa izolacja w przypadku zakażenia COVID-19. Lekarz POZ może podjąć decyzję o jej przedłużeniu, jeśli stan zdrowia pacjenta tego wymaga.
  • Kwarantanna przyjazdowa dla osób bez ważnego Unijnego Certyfikatu Covidowego

Dodatkowo, od 1 marca br. zostanie dopuszczona do stosowania szczepionka Nuvaxovid (dawka 0,5 ml) u osób w wieku ≥18 lat w ramach Narodowego Programu Szczepień, w schemacie:

  • podstawowym dwudawkowym z zachowaniem odstępu co najmniej 21 dni między dawkami,
  • jako dawka dodatkowa w schemacie podstawowym z zachowaniem odstępu co najmniej 28 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki u osób z zaburzeniami odporności,
  • w szczepieniach przypominających w odstępie co najmniej 5. miesięcy po zakończeniu schematu podstawowego szczepionkami Nuvaxovid (Novavax CZ a.s.) Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca) lub co najmniej 2. miesięcy po szczepieniu preparatem COVID-19 Vaccine Jannsen.