Zadbaj o swoje zdrowie!

Powróć do listy artykułów

Miedziowe Centrum Zdrowia zaprasza na bezpłatne badania jelita grubego, kolonoskopię. Program jest finansowanych w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej.

Według badań, w Polsce co roku, na raka jelita grubego choruje blisko 18 tys. osób. Nowotwór złośliwy jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet, u mężczyzn natomiast znajduje się na trzecim miejscu w statystykach zachorowań. Niestety, choroba rozwija się po cichu, z łagodnych zmian nazywanych polipami. Pacjenci, którzy trafiają do specjalistów, często są diagnozowani na zaawansowanym etapie choroby. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka.

Z tego względu Miedziowe Centrum Zdrowia zaprasza do wzięcia udziału w programie przesiewowego badania – kolonoskopii, dla wczesnego wykrywania raka jelita. Program jest finansowany przez NFZ w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej.

Kolonoskopia to badanie jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu zakończonego kamerą, wprowadzonego przez odbyt. Przed badaniem należy odpowiednio oczyścić jelito. Badanie, choć może się nieprzyjemnie kojarzyć jest wykonywane przez wykwalifikowanych lekarzy specjalistów gastroenterologów i jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia.

W lubińskim MCZ badania można wykonać w Pracowni Endoskopii na V piętrze szpitala „MCZ”. Chętni muszą się zarejestrować w budynku D-19 przy ul. Skłodowskiej – Curie 60 lub telefonicznie pod numerem: 76 84 60 382.

Do badań kwalifikują się wszystkie osoby w wieku 50- 65 lat, osoby w wieku  40-49 lat, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego. Do badań nie  kwalifikują się osób, które miały wykonane badanie w ciągu ostatnich 10 lat.