Przejdź do strony KGHM

Dr Marek Ścieszka: Wsparcie KGHM jest dla nas bardzo ważne

Powróć do listy artykułów

Skoro rozmawiamy o stosowaniu miedzi w medycynie, jeśli nie my to kto ma to robić?

Dr Marek Ścieszka jest dyrektorem Miedziowego Centrum Zdrowia ds. Medycznych. Placówka medyczna od wielu dziesięcioleci współpracuje z KGHM Polska Miedź S.A.

Dr Ścieszka przyznaje, że wsparcie KGHM zawsze jest bardzo ważne i pomocne. – To szczególnie ważne przy dużych inwestycjach, takich jak na przykład budowa przychodni w Legnicy – mówi dr Ścieszka – Oczywiście Fundacja wspiera wszystkie szpitale i nie jesteśmy jakoś szczególnie wyróżniani. Szpitale z terenu Lubina, Głogowa i MCZ otrzymują wsparcie w zakupie sprzętu, prowadzimy też programy badań mieszkańców tych rejonów.

KGHM sponsoruje też badania medyczne. Na przykład na zawartości ołowiu w organizmie dla dzieci z okolic zbiornika poflotacyjnego Żelazny Most. – Badaliśmy też mieszkańców Głogowa, gdy kilka lat temu był tam jego podwyższony poziom tego metalu w wyniku wyrzutu siarkowodoru do powietrza przy jednym z szybów. Przebadaliśmy wówczas kilkaset osób – mówi dr Ścieszka.

Obecnie Miedziowe Centrum Zdrowia jako jedyna placówka w kraju posiada dwa oddziały zabiegowe – laryngologię i okulistykę. Ciekawostką jest fakt, że te oddziały posiadają wyposażenie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.

– Badania wykazały, że blaty stołów czy uchwyty szafek wykonane ze stopu miedzi mają właściwości bakteriobójcze, nie rozwijają się na nich drobnoustroje – podkreśla Marek Ścieszka – Potwierdziliśmy wspólnie z Wrocławskim Uniwersytetem Medycznym, że ilość drobnoustrojów chorobotwórczych wykrytych w badaniu mikrobiologicznym na oddziałach znacząco spadła po zastosowaniu takich rozwiązań.

Nasz rozmówca podkreśla, że w chwili obecnej najważniejszą inwestycją miedziowego Centrum jest przeniesienie Oddziału Intensywnej Terapii, który także zostanie wyposażony w miedź drobnoustrojową. W planach jest też uruchomienie sali hybrydowej dla oddziału kardiologicznego.

– Otrzymujemy sporo zapytań z innych szpitali o produkty wykonane ze stopu miedzi. Także producenci zaczęli patrzeć w tym kierunku i wydaje się, że w bliskiej przyszłości będą oni wprowadzać takie rozwiązania do swojej oferty. Skoro rozmawiamy o stosowaniu miedzi w medycynie, jeśli nie my to kto ma to robić? – kończy Marek Ścieszka.