Wciąż trwa Movember – zbadaj się!

Powróć do listy artykułów

Movember to kampania obchodzona co roku w listopadzie. W 2023 roku, tak jak w latach poprzednich, mężczyźni z całego świata zjednoczą się, aby wziąć udział w akcji, która trwa przez 30 dni.

Pomysł na kampanię powstał w Australii, kiedy to grupa przyjaciół postanowiła zapuścić wąsy, aby podnieść świadomość na temat raka prostaty i depresji u mężczyzn. Od tego czasu tzw. „Wąsopad” przekształcił się w globalny ruch, w którym dziś uczestniczą miliony zaangażowanych osób. Do tej pory akcja Movember sfinansowała liczne projekty i inicjatywy na rzecz zdrowia mężczyzn i stała się symbolem solidarności i świadomości.

Dziś celem akcji jest podnoszenie świadomości i funduszy na rzecz zdrowia mężczyzn - w szczególności profilaktyki i leczenia raka prostaty, raka jąder, a także wspierania zdrowia psychicznego i zapobiegania samobójstwom.

Nowotwory prostaty i jąder cechują się dość dobrym rokowaniem. Najważniejszy jest jednak czas ich wykrycia i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety w Polsce wciąż dominują stereotypy, według których choroba mężczyzny odejmuje mu męskości. Stąd wielu panów bagatelizuje badania kontrolne bądź nie przyznaje się do niepokojących objawów związanych z własnym zdrowiem. Dlatego tak ważne jest prowadzenie kampanii i przebicie się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich, w kwestii dbania o własne zdrowie.

Łatwo zauważyć, że kampanie promujące profilaktykę nowotworów takich jak rak piersi w pełni zaaklimatyzowały się w Polsce i na świecie. Niestety, w przypadku nowotworów na które chorują mężczyźni, nadal mówi się o nich zbyt mało. A statystyki nie pozostawiają złudzeń. Jak mówią statystyki, co najmniej 30 procent mężczyzn zachoruje, niestety, w ciągu życia na nowotwory układu moczowo-płciowego.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna diagnoza. Wszyscy panowie po 40. roku życia powinni regularnie badać prostatę oraz robić badania PSA z próbki krwi. Po ukończeniu 50 lat, każdy mężczyzna powinien te badania powtarzać co roku! Po skończeniu 60. roku życia lat, raz w roku panowie powinni umówić się na USG jamy brzusznej, zbadać nerki oraz pęcherz.

Ważne jest również regularne samobadanie jąder w każdym wieku. Im wcześniej lekarz postawi diagnozę, tym większe szanse na całkowite wyleczenie nowotworu.