W depresji nie jesteś sam

Powróć do listy artykułów

Są takie choroby, które przychodzą po cichu i atakują człowieka powoli. Nie dają gwałtownych objawów i często są przez nas i otoczenie niezauważane bądź bagatelizowane. Przykładem jednej z nich jest depresja, czyli choroba ciała i ducha, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Niestety, ze względu na wstyd i niewiedzę, nieleczona prowadzi do osamotnienia i tragicznych sytuacji.

Mówi się, że depresja jest chorobą samotności. W języku naukowym opisuje się ją jako długotrwałe, uporczywe uczucie rozpaczy, braku nadziei i zaburzenie nastroju. Niestety, przyczyny takiego stanu nie są do końca znane, a to sprawia że współczesna medycyna ma problemy z w pełni skutecznym diagnozowaniem. Depresja nie mija samoistnie – wymaga leczenia. Niestety, wciąż lekceważona, sprawia, że chorzy często nie podejmują terapii z powodu niewiedzy czy z obawy przed oceną ze strony otoczenia. Dlatego istotnym elementem każdej kuracji farmakologicznej jest pomoc i wsparcie rodziny, przyjaciół i specjalistów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2021 roku depresja może stać się drugim najpoważniejszym schorzeniem na świecie. Z ostatnich badań wynika już, że cierpi na nią blisko 264 mln osób. W Polsce, depresja również stanowi duże zagrożenie. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, szacuje się, że w kraju nawet 1,5 mln osób zmaga się z tą chorobą, a sytuacja związana z pandemią COVID-19, może jeszcze pogorszyć obecny stan. Co ciekawe, według badań depresja wciąż stanowi temat tabu wśród Polaków. Aż 81 proc. badanych twierdzi, że depresja jest chorobą wstydliwą i nie należy się z nią afiszować.

80% osób, które poddane zostały badaniom ankietowym w ramach Tygodnia Walki z Depresją deklaruje, że zdrowie psychiczne jest dla nich bardzo ważne. Większość spośród tych badanych zamieszkuje teren LGOM. Dlatego wspólnie z Centrum Formacji Rodziny w Lubinie oraz Głogowskim Stowarzyszeniem „Otwarte Drzwi”, Stowarzyszeniem Pro Familia w Polkowicach, Legnickim Centrum Rodziny i Stowarzyszeniem Pax w Lubinie, KGHM realizuje specjalny projekt przeciwdziałaniu depresji.

Program skierowany jest do wszystkich mieszkańców Zagłębia Miedziowego w tym także pracowników Grupy Kapitałowej KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. i ich rodzin z powiatów: lubińskiego, polkowickiego, głogowskiego, legnickiego, złotoryjskiego, bolesławieckiego i wschowskiego. Projekt zakłada udzielenie profesjonalnego wsparcia w formie szeroko pojętego poradnictwa oraz konsultacji wszystkim osobom dorosłym, które zmagają się z trudnościami emocjonalnymi lub pragną zwiększyć swoje kompetencje w zakresie radzenia sobie z codziennością, a także lepiej odnajdywać się w panującej rzeczywistości.

Wszystkie działania realizowane w obszarze przeciwdziałania depresji będą odbywać się w pięciu Punktach Profilaktyki Zdrowia Psychicznego: w Lubinie, Legnicy, Polkowicach i Głogowie oraz w Punkcie Konsultacyjnym w Chojnowie. Wyznaczone punkty oraz dodatkowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie internetowej: https://kghm.com/pl/depresja

 

 

 

[1] Raport z badania: „Sposób rozumienia i postrzegania depresji przez społeczeństwo” Edyta Rząsa, Anna Migalska, Lubin 2021