Użytkownicy gier wideo na całym świecie mogą być narażeni na nieodwracalną utratę słuchu i/lub szumy uszne

Powróć do listy artykułów

Badania sugerują, że poziom dźwięku w grach często zbliża się do dopuszczalnych limitów bezpieczeństwa lub je przekracza Naukowcy wzywają do zwiększenia wysiłków w zakresie zdrowia publicznego, aby zwiększyć świadomość potencjalnych zagrożeń

Gracze wideo na całym świecie mogą być narażeni na nieodwracalną utratę słuchu i/lub szumy uszne – uporczywe dzwonienie/brzęczenie w uszach – wynika z systematycznego przeglądu dostępnych dowodów, opublikowanego w ogólnodostępnym czasopiśmie BMJ Public Health.

Dowody sugerują, że poziomy dźwięku zgłaszane w badaniach z udziałem ponad 50 000 osób często zbliżają się lub przekraczają dopuszczalne bezpieczne limity – podsumowują naukowcy. Biorąc pod uwagę popularność gier w obecnych czasach, potrzebne są większe wysiłki w zakresie zdrowia publicznego, aby zwiększyć świadomość potencjalnych zagrożeń.

Podczas gdy słuchawki i wkładki douszne zostały uznane za źródła potencjalnie niebezpiecznych poziomów dźwięku, stosunkowo niewiele uwagi poświęcono wpływowi gier wideo, w tym e-sportu, na ubytek słuchu, twierdzą naukowcy. Dodają, że gracze często grają przy wysokim poziomie dźwięku przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Co ciekawe, jeden z szacunków wskazuje, że w 2022 roku na całym świecie było ponad 3 miliardy graczy.

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia, opisuje kompromis między czasem a intensywnością dla dopuszczalnych poziomów i czasu trwania ekspozycji na hałas. W przypadku dzieci dopuszczalny poziom ekspozycji na hałas określa się na 75 dB przez 40 godzin tygodniowo. Dzieci mogą zatem bezpiecznie słuchać dźwięku o natężeniu 83 dB przez około 6,5 godziny, 86 dB przez około 3,25 godziny, 92 dB przez 45 minut i 98 dB tylko przez 12 minut tygodniowo, wyjaśniają naukowcy.

Jedno z badań wykazało, że ponad 10 milionów ludzi w USA może być narażonych na "głośny" lub "bardzo głośny" poziom dźwięku z gier wideo lub komputerowych. Naukowcy zmierzyli poziomy dźwięku 5 gier wideo przez słuchawki podłączone do konsoli do gier i stwierdzono, że wynosiły one średnio 88,5, 87,6, 85,6 i 91,2 dB dla 4 oddzielnych strzelanek i 85,6 dB dla gry wyścigowej. Autorzy badania doszli do wniosku, że dzienny poziom ekspozycji na dźwięk z tych gier wideo jest bliski maksymalnym dopuszczalnym poziomom narażenia na dźwięk.

Chociaż dane zanalizowane do tej pory są ograniczone, sugerują, że niektórzy gracze, szczególnie ci, którzy grają często i na poziomie lub powyżej średniego poziomu dźwięku prawdopodobnie przekraczają dopuszczalne limity ekspozycji na dźwięk, a tym samym angażują się w niebezpieczne praktyki słuchowe, które mogą narazić ich na ryzyko rozwoju trwałej utraty słuchu i/lub szumów usznych. Badania sugerują, że może istnieć potrzeba nadania priorytetu interwencjom, takim jak inicjatywy skoncentrowane na edukacji i świadomości potencjalnych zagrożeń związanych z grami, które mogą pomóc w promowaniu bezpiecznego słuchania wśród graczy.