Uwaga – słońce!

Powróć do listy artykułów

Gdy robi się cieplej, wiele osób coraz częściej korzysta z aktywności na świeżym powietrzu. O tej porze roku, trzeba jednak pamiętać, że słońce (mimo przyjemnych promieni słonecznych) może powodować duże niebezpieczeństwo dla naszej skóry.

Każdy, kto wystawia skórę na słońce, jest narażony na działanie promieni ultrafioletowych (UV). Promienie UV są częścią światła słonecznego, która jest niewidoczną formą promieniowania. Istnieją trzy rodzaje promieni UV. Uważa się, że UVA uszkadza tkankę łączną i zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. UVB wnika mniej głęboko w skórę, ale nadal może powodować niektóre rodzaje raka skóry. Naturalne promieniowanie UVC jest pochłaniane przez atmosferę i nie stanowi zagrożenia.

Co ciekawe, ochrona przed promieniami UV jest ważna przez cały rok, nie tylko latem. Promienie UV mogą docierać do skóry również w pochmurne i chłodne dni, ponieważ odbijają się od powierzchni takich jak woda, cement, piasek i śnieg.

Niestety, zwiększona ekspozycja skóry na światło słoneczne jest podstawową przyczyną szkodliwego nowotworów skóry. Eksperci uważają, że czterem na pięć przypadków raka skóry można zapobiec, unikając złych promieni UV.

Jakie są najprostsze sposoby ochrony przed słońcem?

Cień, odzież i nakrycia głowy zapewniają najlepszą ochronę. Konieczne jest również nakładanie kremu przeciwsłonecznego, na te części ciała, które pozostają odsłonięte, takie jak twarz i dłonie. Krem powinien być nakładany w ciągu dnia kilkakrotnie – najlepiej co dwie godziny. Co ważne, filtry SPF nigdy nie powinny być stosowane w celu przedłużenia czasu ekspozycji na słońce.

Promienie słoneczne UV są najsilniejsze między godziną 10 a 16. W miarę możliwości należy ograniczać ekspozycji na słońce w tych godzinach.

Okulary to nie tylko modny dodatek. Okulary przeciwsłoneczne, które zapewniają od 99 do 100 procent ochrony przed promieniowaniem UV-A i UV-B, znacznie zmniejszą uszkodzenia oczu spowodowane ekspozycją na słońce. Również ciasno tkane, luźne ubrania zapewnią dodatkową ochronę przed słońcem.

A co z witaminą D?

Witamina D jest niezbędna w zdrowej diecie. Pomaga w utrzymaniu mocnych kości i zębów oraz pomaga zapobiegać niektórym nowotworom, cukrzycy i chorobom układu krążenia.

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że najlepszym źródłem witaminy D jest niezabezpieczona ekspozycja na promienie UV. Istnieją znacznie bezpieczniejsze i skuteczniejsze sposoby na uzyskanie dziennego zapotrzebowania bez narażania się na raka skóry. Warto wprowadzić do swojej diety pokarmy bogate w witaminę D, w tym ryby i jaja oraz pokarmy wzbogacone witaminą D, takie jak mleko, płatki zbożowe, chleb i jogurt.

Zdrowie masz tylko jedno

Bezpieczeństwo skóry jest ważne w każdym wieku i przy każdej pogodzie. Promienie UV mogą być tak samo silne w pochmurne lub mgliste dni, jak i słoneczne. Zawsze należy zachować dodatkowe środki ostrożności w stosunku do dzieci, ponieważ są one średnio trzy razy bardziej narażone na słońce niż dorośli. Pamiętajmy więc, aby tego lata postawić bezpieczeństwo swojej skóry na pierwszym miejscu!