Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy – czy już się przebadałaś?
Powróć do listy artykułówMiędzy 16 a 22 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Przez cały tydzień placówki i ośrodki medyczne propagują wiedzę na temat choroby, ale przede wszystkim zachęcają do profilaktyki i badań.
Jak podaje NFZ rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niestety, niewykryty i nieleczony prowadzi do zgonu. Według danych podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny, w 2020 roku na świecie odnotowano ponad 600 000 nowych przypadków raka szyjki macicy i ponad 340 000 zgonów, a sama choroba zabija jedną kobietę co dwie minuty! W Polsce sytuacja wygląda bardzo źle. Jako kraj, mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności z nowotworu. W 2020 roku odnotowano 3 862 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 137 zgonów. Każdego dnia 6 Polek otrzymuje informację, że ma raka szyjki macicy, a 4 Polki umierają z powodu tej choroby.
Statystyki są zatrważające. Czynnikiem powodującym raka szyjki macicy jest w około 90% przypadków jest spowodowany wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) przenoszonym drogą płciową. Nowotwór może rozwijać się długo, bezboleśnie i bez żadnych objawów. Dlatego bardzo ważne są regularne badania oraz profilaktyka. Pierwszym krokiem są szczepienia. Lekarze zalecają, aby szczepić dziewczęta i chłopców w okresie poprzedzającym inicjację seksualną przed potencjalnym kontaktem z HPV. Drugim etapem są systematyczne badania. Każda kobieta po rozpoczęciu inicjacji seksualnej bądź po 25 roku życia powinna regularnie (raz w roku) wykonywać badanie cytologiczne.
NFZ prowadzi bezpłatne programy profilaktyczne po to, by jak najwięcej kobiet z grupy ryzyka mogło zrobić cytologię. Programy kierowane są do kobiet w wieku 25-59 lat, które:
- nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
- są obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmują leki immunosupresyjne, zakażone HPV – typem wysokiego ryzyka), oraz te, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Kobiety, które wcześniej były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej, również ponownie zostają objęte programem.