Szczepienia przeciw COVID-19 - czwarta dawka dostępna dla wszystkich osób 12+

Powróć do listy artykułów

Od dzisiaj, tj. 16 września br. osoby w wieku powyżej 12 lat mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wystawiło już ok. 5,8 mln e-skierowań.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, szczepienie drugą dawką przypominającą będzie wykonywane preparatami przeciw wariantom Omikron BA.1 lub BA.4/5. – W ostatnich dniach rośnie liczba zakażeń. Na szczęście liczba hospitalizacji jest wciąż na stabilnym, stosunkowo niskim poziomie. Najlepszą metodą walki z koronawirusem są szczepienia. Dotychczas wystawiliśmy 5 mln e-skierowań na drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-10. W nocy z 15 na 16 września wystawimy kolejnych 5,8 mln – powiedział na konferencji Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.

Pierwszeństwo w szczepieniu drugą dawką przypominającą mają osoby z grup ryzyka: w wieku 60+, z chorobami przewlekłymi, z zaburzeniami odporności, personel medyczny, który ma kontakt z chorymi lub materiałem zakaźnym oraz mieszkańcy i pracownicy placówek opieki długoterminowej. Pacjenci, którzy zgłoszą się na szczepienie, otrzymają szczepionkę adaptowaną, którą aktualnie ma punkt szczepień.

We wrześniu do Polski powinno trafić ok. 4 mln dawek szczepionek celowanych na Omikron BA.1 i BA 4/5. Już teraz blisko tysiąc punktów zamówiło 128 tys. dawek szczepionki Omikron BA.1.