Światowy Dzień Walki z Rakiem!

Powróć do listy artykułów

Światowy Dzień Walki z Rakiem - obchody tego święta przypadają 4 lutego, zostało ono ustanowione dwadzieścia lat temu podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Z tej okazji lekarze przypominają o badaniach i przestrzegają, że rak nie poczeka na koniec pandemii koronawirusa!

Profilaktyka jest najważniejsza

Obecnie najczęstszym nowotworem na świecie jest rak piersi, a najbardziej śmiertelnym – rak płuc. Dlatego ważne jest, abyśmy mimo epidemii koronawirusa poddawali się badaniom diagnostycznym i leczeniu onkologicznemu. Pamiętajmy – najważniejsza jest profilaktyka.

Profilaktyka raka – najważniejsze zasady

Światowy Dzień Walki z Rakiem pozwala nam na symboliczną solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również jest doskonałą okazją do zwiększania świadomości dotyczącej objawów, diagnostyki oraz leczenia. Choć w przypadku większości nowotworów nie potrafimy precyzyjnie określić jednego czynnika odpowiedzialnego za ich powstanie, to należy przyjąć, że chorobę wywołuje najczęściej zespół wielu czynników związanych z nałogami, standardem i stylem życia, wykonywanym zawodem, zachowaniami seksualnymi, a nawet formą spędzania wolnego czasu.

Zdaniem ekspertów, blisko 70% nowotworów złośliwych jest wynikiem działania szkodliwych czynników związanych ze stylem życia, dietą oraz otaczającym nas środowiskiem.

Pamiętaj!

Tym, co najcenniejsze w naszym życiu, jest zdrowie. A wśród tych, co nam je zabiera, są właśnie nowotwory. Każdego roku w Polsce diagnozuje się ponad 21 tys. nowych przypadków, a 22,5 tys. osób umiera. Liczba zgonów zaczyna więc przeważać, i to zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. A co niepokoi – zaczynają chorować osoby coraz młodsze.

Dlatego tak ważna w chorobie nowotworowej jest profilaktyka i czas. Czas, od którego zależy nasze życie.

  Dowiedz się więcej na: https://www.worldcancerday.org/   Po więcej informacji, związanych ze zdrowiem, wejdź w zakładkę: Aktualności.