Ruszają bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dzieci w wieku 12 i 13 lat

Powróć do listy artykułów

Od 1 czerwca zainteresowani rodzice mogą bezpłatnie zaszczepić swoje dzieci przeciw wirusowi HPV.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który jest odpowiedzialny za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. W Polsce mamy jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Europie. W samym 2020 roku odnotowano 3 862 nowych przypadków tego nowotworu i aż 2 137 zgonów. Niestety, ale statystycznie, codziennie 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 4 z nich umierają z powodu tej choroby.

W związku z tym zatrważającymi danymi, Ministerstwo Zdrowia podjęło program walki z chorobą. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Na ten moment szczepienie jest najskuteczniejszą metodą walki z potencjalnym zakażeniem HPV i rozwojem raka szyjki macicy. W ramach programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Naukowcy wyjaśniają, że szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o blisko 90%!

Jak podaje Ministerstwo, szczepionki są już dostępne we wszystkich wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych a program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany tak samo do dziewcząt jak i chłopców w wieku 12 i 13 lat (urodzonych od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia).

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Dzieci urodzone w 2010 r., które otrzymają pierwszą dawkę szczepionki, mogą przyjąć drugą dawkę po ukończeniu 14 lat.

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).