Rower z korzyścią dla zdrowia i środowiska

Powróć do listy artykułów

Coraz więcej Polaków na co dzień korzysta z rowerów – dojeżdżając do pracy, po zakupy, czy wybierając przejażdżkę rowerową jako formę aktywności fizycznej. Jazda rowerem ma wiele zalet – nie tylko tych zdrowotnych dla naszego organizmu, ale również proekologicznych dla środowiska.

W walce o prawidłową i zgrabną sylwetkę, naszym sojusznikiem będzie z pewnością rower. Systematyczna jazda jednośladem pozwala wzmocnić mięśnie ud i łydek, pośladków, rąk oraz brzucha. Co więcej, ta aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasze stawy i kolana, a także wydolność płuc i pracę serca. Łącząc wszystkie te elementy, bez wątpienia można stwierdzić, że jazda na rowerze pozwala zwiększać wydolność naszego organizmu.

Jazda jednośladem to również korzyść dla środowiska w postaci rezygnacji z dojazdów samochodem, a co za tym idzie mniejszej emisji CO2. Z tego powodu w wielu regionach Polski i Europy powstaje coraz więcej szlaków tworzących swojego rodzaju rowerowe autostrady. Duża część z nich jest budowana w rejonach atrakcyjnych dla człowieka, z dużą ilością zieleni oraz zabytków.

W KGHM mamy wielu miłośników dwóch kółek. Piętnastu z nich postanowiło zrealizować projekt „Zielony peleton KGHM”, którego celem jest nie tylko promocja zdrowia, ale również proekologicznych wartości, którymi kieruje się spółka. Panowie wyruszyli w trasę: Zakopane - Krościenko - Nowy Sącz -Tarnów - Kraków - Jerzmanowice - Ogrodzieniec - Częstochowa. W ramach akcji – oprócz rekreacji, nasi wolontariusze wezmą udział w porządkowaniu leśnych parkingów oraz miejsc postojowych, w których turyści często pozostawiają odpady.

Pozostałych chętnych do działania rowerzystów, zapraszamy już 18.06.br. w niedziele na rajd rowerowy. Jego Trasa to blisko 70 kilometrów. Śladem naszych wolontariuszy, uczestnicy rajdu również wezmą akcji w porządkowaniu zaśmieconych terenów.

Wszystkich chętnych zachęcamy do zapisów!