Profilaktyka przede wszystkim! Trwa Międzynarodowy Tydzień Świadomości Stopy Cukrzycowej
Powróć do listy artykułówCukrzyca to jedna chorób cywilizacyjnych XXI. Dużo o niej słyszymy, ale mało kto zna i rozumie jej powikłania. Jedną z trudności z jaką zmagają się chorzy jest stopa cukrzycowa. Bagatelizowana doprowadza do tragicznych skutków.
Między 21 listopada a 3 grudnia trwa Międzynarodowy Tydzień Świadomości Stopy Cukrzycowej. Z tej okazji wiele placówek medycznych oferuje bezpłatne badania profilaktyczne przeznaczone dla osób cierpiących na cukrzycę. Stopa Cukrzycowa to realny problem. Według badań każdego dnia blisko 14 osób traci dolną kończynę z powodu źle gojącego się owrzodzenia stopy cukrzycowej. Jak podają statystyki, czterem z pięciu powstałych amputacji można zapobiec. Dlatego istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na problem oraz wskazanie chorym miejsca i specjalistów, u których mogą znaleźć pomoc.
Czym tak właściwie jest stopa cukrzycowa? To przewlekłe powikłanie cukrzycy, które może pojawić się u pacjentów chorych na cukrzycę pierwszego i drugiego typu. Charakterystycznymi objawami infekcji są zaburzenia czucia temperatury czy bólu, dodatkowo drętwienie, mrowienie, a nawet skurcze – które w konsekwencji powodują urazy mechaniczne i owrzodzenia stóp. Co ważne, chory często nie zdaje sobie sprawy z problemu ze względu na upośledzenie czucia.
Dlatego bardzo ważna jest codzienna kontrola cukrzycy, samokontrola stóp oraz wizyty u specjalisty (chirurg ogólny, chirurg naczyniowy, pielęgniarka, podolog), które zmniejszają ryzyko wystąpienia schorzenia. W przypadku gdy dojdzie do rozwoju stopy cukrzycowej, należy jak najszybciej zgłosć się do specjalisty – wtedy są największe szanse na leczenie i uniknięcie rozwoju większych ran, czy amputacji kończyny.
Z powodu Międzynarodowego Tygodnia Świadomości Stopy Cukrzycowej w lubińskim MCZ można umówić się na bezpłatne konsultacje. Każdy, kto zechce się przebadać, może skorzystać z akcji. Badanie nie jest bolesne – głównie polega na obejrzeniu stóp przez specjalistę i na rozmowie. Warto dbać o zdrowie.