Premier RP w KGHM: nowe zasady szczepień

Powróć do listy artykułów
Nowe zasady szczepień przeciw COViD-19 ogłosił 19 kwietnia Premier RP, Mateusz Morawiecki. Podczas wizyty w Lubinie Premier wziął udział w odprawie kadry zarządzającej KGHM, poświęconej sytuacji związanej z koronawirusem. Jak podkreślił Prezes KGHM, Marcin Chludziński, Polska Miedź jako jedna z nielicznych firm w branży utrzymuje plany produkcyjne, bez przestojów spowodowanych pandemią.
Podczas spotkania w Lubinie Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w systemie szczepień. - Reorganizujemy cały proces, żeby wszystkie szczepionki mogły zostać wykorzystane jak najszybciej. To kluczowe tygodnie przed nami. Nie zmarnujmy tej okazji do szybkiego powrotu do normalności – powiedział Mateusz Morawiecki. - W KGHM liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników. Dzięki temu w ubiegłym roku nie mieliśmy żadnych przestojów i zrealizowaliśmy nasze cele.  Dziękujemy za dołączenie nas do programu #Szczepimysię, to pomoże nam jeszcze lepiej funkcjonować -  podkreślił Marcin Chludziński, Prezes KGHM.  

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedział, że 20 kwietnia zostanie zmienione rozporządzenie dotyczące szczepień, tak, aby poluzować zasady wykorzystania szczepionek, jeżeli istnieje ryzyko ich zmarnowania. Zgodnie z nowymi zasadami będzie je można wykorzystać dla każdej osoby powyżej 18 roku życia.

KGHM jest praktycznie gotowy do przeprowadzenia akcji szczepień pracowników. Dobrowolne szczepienia będą realizowane w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie, w którym funkcjonują już dwa punkty dedykowane wyłącznie takim działaniom. W ciągu najbliższych dni uruchomiony zostanie trzeci punkt. Szczepienia w MCZ prowadzone są cały tydzień, również w weekendy. W szpitalu udało się już zaszczepić blisko 20 tys. mieszkańców Zagłębia Miedziowego.

Od listopada 2020 roku w MCZ funkcjonuje również oddział covidowy na ponad 50 łóżek. Działanie oddziału nie wpływa na pracę reszty szpitala. Pacjentami z koronawirusem opiekują się lekarze i pielęgniarki, którzy pracują tylko w tej placówce. KGHM pomógł również w budowie tymczasowych szpitali covidowych w Wałbrzychu i Legnicy. W Legnicy placówka będzie działać również po zakończeniu pandemii. Przeniesione tam zostaną inne oddziały.