Piąta fala już w Polsce – konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Powróć do listy artykułów

Jak potwierdził na środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski – „minionej doby odnotowaliśmy 30 586 nowych zakażeń koronawirusem. To jest liczba, której nie mieliśmy w trakcie całej czwartej fali.”

Minister zdrowia poinformował o 90 proc. wzroście zakażeń w porównaniu do dnia poprzedniego. Te wyniki zostały odnotowane przy rekordowo wysokiej liczbie testów jakie zostały wykonane pod kątem koronawirusa. Jak podkreślił minister zdrowia – „omikron stał się faktem”, a w strukturze badań ma już 20 proc. udział.

Na chwilę obecną mamy w kraju do dyspozycji 31 tys. „łóżek covidowych”. „Jednak patrząc na tempo wzrostów zakażeń, liczymy się z tym, że trzeba będzie tę bazę powiększyć” - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ze względu na trudną sytuacje i możliwe najgorsze scenariusze, musimy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zasady DDM – dystans, dezynfekcja i maseczki.

Szef resortu zdrowia poinformował również, że „o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej”. Minister zapowiedział, że na dniach zostanie przygotowane specjalne rozporządzenie, które wprowadzi ten obowiązek oraz zaapelował do wszystkich pracodawców w Polsce, "by w miarę możliwości, na ile jest to w poszczególnych branżach możliwe, praca zdalna znowu stała się standardem".

Nie zapominajmy również o szczepieniach przeciw COVID-19, które są istotnym narzędziem w walce z koronawirusem. Oprócz standardowych dwóch dawek, rekomendowana jest trzecia dawka – tzw. „przypominająca”, którą można przyjąć po 5 miesiącach od przyjęcia pełnej dawki szczepienia przeciw COVID-19 u osób powyżej 18 roku życia. Dodatkowo, minister zdrowia poinformował o posiedzeniu Europejskiej Agencji Leków (EMA), które obędzie się 24 stycznia br., i podczas którego zostanie potwierdzona możliwość dopuszczenia trzeciej dawki szczepionki dla dzieci w wieku od 12 do 17 lat.