Nowy mammograf w należącym do KGHM Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie

Powróć do listy artykułów

Lepsza diagnostyka, sztuczna inteligencja, bezpieczne badanie – w należącym do KGHM „Miedziowym Centrum Zdrowia” pracuje już nowy mammograf MAMMOMAT, jedno z najnowocześniejszych urządzeń funkcjonujących aktualnie na polskim rynku. Zakup urządzenia pomogła sfinansować Fundacja KGHM Polska Miedź.

Nowoczesne urządzenie do badań piersi będzie służyło mieszkankom Lubina, ale nie tylko. Szpital otrzymał też finansowe wsparcie od kilku samorządów, w tym gmin Polkowice, Grębocice, Ścinawa i gminy wiejskiej Lubin.

 Dofinansowanie zakupu mammografu to inwestycja w rozwój służby zdrowia w Zagłębiu Miedziowym. Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu szpital w Lubinie podniósł jakość świadczonych usług. Zwiększamy możliwości diagnostyczne i szybsze badania, tak niezwykle ważne w chorobach nowotworowych – powiedziała Helena Krupska, prezes Fundacji KGHM Polska Miedź.

Mammograf w Miedziowym Centrum Zdrowia należy do najnowocześniejszych sprzętów diagnostycznych. Poza doskonałą mammografią można na nim wykonać tomosyntezę, czyli obrazowanie wolumetryczne i rekonstrukcję 3D. Ponadto obraz jest wspomagany przez cyfrową ocenę obrazu CAD i Transpare. Oba te programy należą do sztucznej inteligencji w medycynie, co znacznie poprawia jakość wykonanego badania.

Na badania mogą zgłaszać się kobiety bez skierowań z Programu Przesiewowego w wieku od 50 do 69 lat. Taka kontrola prowadzona jest raz na 2 lata. Z nowego mammografu mogą też skorzystać pacjentki ze skierowaniami od onkologów i ginekologów. Można też wykonać takie badanie odpłatnie bez skierowania.

W ramach współpracy z NFZ, w pracowni Mammografii MCZ prowadzone są badania przesiewowe diagnostyki raka piersi I i II etapu. Warto podkreślić, że do prowadzenia II etapu uprawnione są nieliczne ośrodki Na Dolnym Śląsku. Pracownia prowadzi je dla całego regionu. Panie w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie wykonywały mammografii, mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, w ramach adresowanego do tej grupy programu.