MCZ: najnowocześniejszy sprzęt w pracowniach radiologicznych

Powróć do listy artykułów

Na początku tego roku udało nam się zmodernizować cały zakład radiologii - nie tylko ten główny w Lubinie, ale także placówki w Legnicy i Głogowie – mówi dr n. med. Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala MCZ S.A. w Lubinie.

Zakład Diagnostyki Obrazowej Szpitala MCZ S.A. w Lubinie od lat utrzymuje swoją renomę wśród pacjentów. Wyróżnia się doskonale przygotowanym merytorycznie i doświadczonym zespołem medycznym i technicznym oraz unikalnym specjalistycznym sprzętem diagnostycznym. Zakład jest ośrodkiem referencyjnym Ministra Zdrowia. Jest jedynym z dwóch na Dolnym Śląsku posiadającym prawo specjalizacji lekarzy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.

- Pracuję w Miedziowym Centrum Zdrowia od 14 lat i nasz zakład wykonuje pełną diagnostykę rezonansową, tomografii komputerowej we wszystkich możliwych modalnościach. Robimy wszystko, co z danego aparatu można uzyskać – podkreśla dr n. med. Ewa Nienartowicz.

Na początku tego roku zmodernizowano nie tylko zakład główny w Lubinie, ale także placówki w Legnicy i Głogowie. - We wszystkich naszych jednostkach są bardzo nowoczesne, cyfrowe aparaty do badań rentgenowskich, gdzie bez utraty danych zdjęcie przekazywane jest na konsolę lekarską. We wszystkich naszych placówkach zakupiono także najwyższej klasy aparaty ultrasonograficzne. W zakładzie głównym pojawił się aparat ze szczególną opcją elastografii do różnicowania guzów twardych i miękkich. Za pomocą tej opcji możemy zmniejszyć ilość koniecznych wykonywanych biopsji – zaznacza kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala MCZ S.A.

Zakład Diagnostyki Obrazowej Główny posiada dwie pracownie rezonansu magnetycznego, pracownię tomografii komputerowej, pracownię mammograficzną, dwie pracownie klasycznej radiologii w pełni cyfrowe. Placówki w Głogowie i Legnicy posiadają pracownie ultrasonograficzne i klasycznej radiologii. - Cały szpital, a także placówki satelitarne są spięte wspólną siecią – informuje dr Nienartowicz.

Nowa jakość w rezonansie magnetycznym

W tym roku do Miedziowego Centrum Zdrowia trafił aparat do rezonansu magnetycznego wyposażony w technologię BioMatrix. Innowacyjny sprzęt dopasowuje się do każdego pacjenta indywidualnie, pomaga ustandaryzować wyniki badań i stwarza możliwość obrazowania kilku obszarów ciała jednocześnie.

- To zupełnie nowa jakość w diagnostyce rezonansu magnetycznego. Aparat jest dedykowany przede wszystkim badaniom onkologicznym - posiada szczególne oprogramowanie i szczególne sekwencje do tej diagnostyki. Zakup ten był celowany, ponieważ szpital specjalizuje się w diagnostyce onkologicznej, gastroenterologicznej i w diagnostyce serca – podkreśla dr n. med. Ewa Nienartowicz.

Cyfrowa aparatura mammograficzna

Miedziowe Centrum Zdrowia dysponuje najnowocześniejszą i jedyną tego rodzaju, na terenie byłego województwa legnickiego, cyfrową aparaturą mammograficzną. Pełnoformatowe cyfrowe mammografy nie mają sobie równych. Najnowsza technologia cyfrowych detektorów gwarantuje najwyższą jakość i czyni mammografię cyfrową najdokładniejszą metodą badania piersi.

Dr Ewa Nienartowicz zachęca do zgłaszania się na badanie mammografem. – Nie bójmy się tego badania. Jest ono całkowicie nieinwazyjne. Nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Posiadamy nowoczesny sprzęt, ale mamy największy problem ze zgłaszalnością. W naszym regionie zgłaszalność jest najniższa w całej Polsce i wynosi 24 proc. Staramy się przeprowadzać konferencje, edukować nasze pacjentki – mówi kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala MCZ S.A. w Lubinie.