Movember – mowa o męskim zdrowiu

Powróć do listy artykułów

Nazwa Movember to wynik połączenia dwóch wyrazów: moustache – z ang. wąsy + November – z ang. listopad. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości nt. męskiego zdrowia (w szczególności profilaktyki raka prostaty), natomiast wąsy, które są symbolem akcji, mają zwracać uwagę na ten temat.

Czym jest prostata? To gruczoł krokowy produkujący wydzielinę, która wchodzi w skład nasienia. Położony jest w okolicy podpęcherzowej u mężczyzny, dlatego kiedy się powiększa powoduje trudności w oddawaniu moczu. Przerost prostaty postępuje powoli a mężczyźni często nie zdają sobie sprawy ze taki proces zachodzi.

Jak wynika ze statystyk, rak gruczołu krokowego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn! Niestety, w ciągu ostatniej dekady, zachorowalność na niego wzrosła w Polsce aż dwukrotnie! Mimo tak wysokiego wskaźnika, szanse na jego wyleczenie są duże – ważny jest czas wykrycia oraz profilaktyka.

W przypadku objawów ze strony dróg moczowych lub innych podejrzeń np. w badaniach obrazowych należy bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą bez względu na wiek. Warto też regularnie badać krew i stężenie PSA, czyli marker stanów fizjologicznych i patologicznych prostaty oznaczany w przypadku powiększenia gruczołu krokowego na tle nowotworowym oraz w stanach zapalnych prostaty, układu moczowo-płciowego i uszkodzeń mechanicznych. Warto jedna pamiętać, że podwyższone stężenie markera nowotworowego PSA w surowicy, nie może być traktowane jako jednoznaczny objaw raka prostaty. O dalszej diagnostyce i interpretacji wyników zawsze decyduje lekarz.

Regularne badania pod kątem raka prostaty powinni wykonywać mężczyźni po 40. roku życia i znajdujący się w grupie ryzyka wystąpienia nowotworu z powodu obciążenia genetycznego.