Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Powróć do listy artykułów

Już 12 maja będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Święto obchodzimy co roku w rocznicę urodzin Florence Nightingale, założycielki nowoczesnego pielęgniarstwa.

Pielęgniarki stanowią trzon opieki zdrowotnej. Często się mówi, że pielęgniarki są jak ciche anioły. Ich współczucie, empatia i troska mają ogromne znaczenie w każdej historii powrotu do zdrowia. Przez cały dzień i noc przebywają z pacjentami, udzielając im pomocy, pocieszając ich, a nawet będąc ramieniem, na którym można się wypłakać. Pozostają z pacjentem we wszystkich najgorszych warunkach. Mimo to, często borykają się z ograniczeniami finansowymi, a ich rola jest niedoceniana.

Aby docenić i uhonorować służbę i niezastąpiony wkład pielęgniarek, co roku 12 maja obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Dzień ten upamiętnia rocznicę urodzin Florence Nightingale, założycielki nowoczesnego pielęgniarstwa. Florence Nightingale urodziła się 12 maja 1820 roku we Włoszech. Jej wierność i służba w leczeniu rannych żołnierzy podczas wojny krymskiej sprawiły, że zyskała awans. Pracowała dla dobra ludzi, a medycyna zyskała znaczące znaczenie w historii, co skłoniło wielu ludzi do wstąpienia do zawodu. W 1860 r. założyła pierwszą na świecie laicką szkołę dla pielęgniarek – The Nightingale Training School przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie, która działa do dziś.

W 1912 roku Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ustanowił Medal im. Florence Nightingale, który jest wręczany co dwa lata szczególnie zasłużonym pielęgniarkom, pielęgniarzom oraz innemu personelowi pomocniczemu.

Samo święto zostało ustanowione w 1973 roku na kongresie w Meksyku przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło: "Nasze pielęgniarki. Nasza przyszłość. Ekonomiczna siła opieki". Ma na celu zmianę postrzegania pielęgniarstwa, pokazując, w jaki sposób strategiczne inwestycje w pielęgniarstwo mogą przynieść znaczne korzyści gospodarcze i społeczne.

Z okazji nadchodzącego święta my również składamy życzenia, w szczególności wszystkim pielęgniarkom i położnym z Miedziowego Centrum Zdrowia. Życzymy Wam ogromu sił, wytrwałości oraz radości w codziennej pracy. Wasze poświecenie i zaangażowanie zmieniają życie pacjentów na lepsze każdego dnia. Dziękujemy za Waszą niezwykłą pracę i oddanie!