Mammografia ratuje życie. Przyjdź na badanie

Powróć do listy artykułów

Nie bójmy się tego badania. Mammografia jest całkowicie nieinwazyjna. Nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Rak piersi wcześnie wykryty jest wyleczalny – mówi dr n. med. Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala MCZ S.A. w Lubinie.

Miedziowe Centrum Zdrowia dysponuje najnowocześniejszą i jedyną tego rodzaju, na terenie byłego województwa legnickiego, cyfrową aparaturą mammograficzną. Pełnoformatowe cyfrowe mammografy nie mają sobie równych. Najnowsza technologia cyfrowych detektorów gwarantuje najwyższą jakość i czyni mammografię cyfrową najdokładniejszą metodą badania piersi.

Dr Ewa Nienartowicz zachęca do zgłaszania się na badanie mammografem. – Posiadamy nowoczesny sprzęt, ale mamy największy problem ze zgłaszalnością. W naszym regionie zgłaszalność jest najniższa w całej Polsce i wynosi 24 proc. Staramy się przeprowadzać konferencje, edukować nasze pacjentki – mówi kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala MCZ S.A. w Lubinie.

 Dlaczego warto wykonać mammografię?

- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet

- Mammografia jest najskuteczniejszą formą stosowaną w diagnostyce raka piersi. Może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie

- Dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba

Rejestracji na badania można dokonać:

- Osobiście w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej

- Telefonicznie (76 72 31 530)

- Elektronicznie poprzez stronę internetową www.mcz.pl

Badania powinny być wykonywane:

- W okolicy 40 roku życia – pierwsze badanie mammograficzne

- Pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, co pełne 2 lata – następne badania

- Powyżej 50 roku życia, zależnie od budowy piersi – co rok lub co 2 lata

Panie w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie wykonywały mammografii, mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, w ramach adresowanego dla tej grupy programu. Panie z pozostałych przedziałów mogą wykonać badania w ramach ubezpieczenia w NFZ – wystarczy udać się po skierowanie do lekarza specjalisty.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej MCZ S.A. w Lubinie można ponadto wykonać inne badania diagnostyczne piersi: USG, badania biopsyjne piersi oraz badanie piersi rezonansem magnetycznym – MR piersi.