Koniec stanu epidemii w Polsce. 16 maja wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia

Powróć do listy artykułów

Minister Zdrowia podjął decyzję o przekształceniu stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Nie oznacza to jednak, że pandemia COVID-19 w Polsce się skończyła. Pacjenci nadal są diagnozowani a nowe zakażenia weryfikowane na podstawie testów na SARS-CoV-2.

16 maja oficjalnie zostanie zniesiony w Polsce stan epidemii. W jego miejsce Ministerstwo Zdrowia wprowadza stan zagrożenia epidemicznego. Jak podkreśla sam Minister Zdrowia, to „tylko przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które świeciło się od 2 lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko i zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku i ocena sytuacji jest zdecydowanie lepsza.”.

Warto dodać, że sama pandemia COVID-19 jeszcze się nie zakończyła - odwołać ją może wyłącznie Światowa Organizacja Zdrowia. Jak dodał Minister Zdrowia „prawdziwym testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią, będzie wrzesień, gdy (...) spodziewamy się zwiększonej transmisji. Dlatego stan zagrożenia co najmniej do września będziemy utrzymywać.”.

Według Ministerstwa liczba nowych zakażeń koronawirusem w Polsce na 10 maja 2022 r. to 727 przypadków zachorowań. W sumie liczba zakażeń od początku pandemii przekroczyła już 5,99 mln w kraju. Liczba odnotowanych zgonów od początku pandemii wyniosła 116 762.

Stan epidemii, związany z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r.