Dlaczego budynki KGHM są podświetlone na różowo?

Powróć do listy artykułów

Po raz kolejny pod hasłem „KGHM na różowo” rusza akcja angażująca pracowników KGHM Polska Miedź S.A. do działań związanych z profilaktyką nowotworu piersi. W ramach tradycyjnego różowego października, KGHM również jest różowy!

Miesiąc październik od lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc walki z rakiem piersi. W tym szczególnym czasie środowiska medyczne podejmują i propagują tematy związane z profilaktyką i diagnostyką raka piersi, oraz przeprowadzają szereg akcji dla kobiet, podczas których mogą przebadać się pod kątem tego nowotworu. Znakiem rozpoznawalnym kampanii – jak co roku jest różowa wstążka.

Rak piersi to podstępna choroba. Jest najczęściej występującym typem nowotworu u kobiet na świecie (aż 25%) oraz najczęstszą przyczyną śmierci (14%). Według badań, co roku, lekarze rozpoznają raka piersi u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

W ostatnim czasie rak piersi stał się również jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet w Polsce. Mimo, że czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, kluczowy wpływ ma stan hormonalny kobiet (takie jak czynniki reprodukcyjne czy wiek pokwitania i przekwitania). Częstość występowania raka piersi wzrasta wraz z wiekiem – większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia.

Niewiele się o tym mówi, ale rak piersi występuje również u mężczyzn – szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.

Wcześnie wykryty, w stadium przedinwazyjnym, jest praktycznie całkowicie uleczalny. Dlatego tak ważna jak profilaktyka i wczesna diagnostyka. Samobadanie piersi powinno wykonywać się raz w miesiącu, natomiast raz do roku bezinwazyjne badanie USG dla kobiet po 20. roku życia, a mammografię co dwa lata od 40. roku życia.

Miedziowa spółka również angażuje się w działania popularyzujące profilaktykę raka piersi. W ramach tradycyjnego różowego października, KGHM też jest różowy! Na 22 października w firmie planowana jest kulminacja akcji „KGHM na różowo” – oddziały KGHM zostaną podświetlone na różowo. Zachęcamy również wszystkie panie do założenia dowolnej części garderoby w kolorze różowym, aby pokazać, że solidaryzujemy się z akcją. Dodatkowo, pracownice KGHM mogą wykonać badanie USG w Miedziowym Centrum Zdrowia.