Już od 1 listopada kobiety w wieku 45-74 mogą udać się na bezpłatną mammografię
Powróć do listy artykułówDecyzją Ministerstwa Zdrowia od 1 listopada br. do programu profilaktyki raka piersi będą uprawnione kobiety od 45. do 74. roku życia. Panie będą mogły bezpłatnie wykonać badania mammograficzne oraz skorzystać z refundowanej terapii lekowej raka piersi.
Jak wskazuje raport WHO, każdego roku odnotowuje się ponad 2,3 miliona przypadków raka piersi, co czyni go najczęstszym nowotworem wśród dorosłych. W 95% krajów rak piersi jest pierwszą lub drugą główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów u kobiet. Jednak przeżywalność z powodu raka piersi jest bardzo nierówna między krajami i wewnątrz nich; prawie 80% zgonów z powodu raka piersi i raka szyjki macicy występuje w krajach o niskich i średnich dochodach.
Rak piersi to również duży problem w Polsce. Jak podają statystyki, jest to najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy u kobiet. Każdego roku w naszym kraju o raku piersi dowiaduje się 20 tys. kobiet. Niestety profilaktyka jest wciąż na niewystarczającym poziomie.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się rozszerzyć dostęp do badań mammograficznych. Do tej pory, do tego badania uprawnione były panie między 50. a 69. rokiem życia. Od 1 listopada tego roku, Panie w przedziale 45-74 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii. Dodatkowo od 1 stycznia 2024 r. do programu profilaktyki raka piersi będą także włączone kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi.
Warto podkreślić, że najlepszą formą zapobiegania chorobom jest profilaktyka oraz regularne wykonywanie badań. Mammografia powinna być powtarzana raz w roku (maksymalnie co dwa lata). Coroczną akcją przypominającą o tym badaniu jest prowadzona na świecie kampania „różowy październik”. Pamiętajmy jednak, że mammografia powinna być rutynową praktyką dla pań, niezależnie od nazwy miesiąca, tak aby skutecznie dbać o swoje zdrowie.