Już jutro Światowy Dzień Walki z Rakiem

Powróć do listy artykułów

Światowy Dzień Walki z Rakiem przypada co roku 4 lutego. Ten dzień jest organizowany jako inicjatywa, w ramach której cały świat jednoczy się w walce z globalną epidemią raka.

Światowy Dzień Walki z Rakiem narodził się 4 lutego 2000 roku podczas Światowego Szczytu na rzecz Walki z Rakiem na Nowe Tysiąclecie w Paryżu. Światowy Dzień Walki z Rakiem ma na celu zapobieganie milionom zgonów każdego roku poprzez podnoszenie świadomości i edukację na temat raka oraz wywieranie presji na rządy i osoby prywatne, aby podjęły działania przeciwko tej chorobie. Placówki medyczne i różnego rodzaju organizacje, tego dnia rozwijają kampanie, które służą chorym oraz potencjalnie zagrożonym na całym świecie.

Nowotwory są drugą główną przyczyną zgonów na świecie, stanowiąc prawie 1 na 6 zgonów na świecie. W 2020 r. u 2,7 mln osób w samej Unii Europejskiej zdiagnozowano raka, a 1,27 mln osób zmarło z powodu nowotworu. Czyni to z raka drugą najczęstszą przyczynę zgonów w UE, po chorobach układu krążenia (i główną przyczyną śmierci Europejczyków poniżej 65. roku życia). Przewiduje się, że do 2035 r. liczba zachorowań na nowotwory wzrośnie o 24%, co uczyni je główną przyczyną zgonów w UE.  Różnice we wskaźnikach przeżywalności w poszczególnych państwach członkowskich UE przekraczają 25 %, co ilustruje nierówności w zakresie opieki zdrowotnej.

Wśród mężczyzn głównymi nowotworami są następujące przypadki: rak prostaty (23 % wszystkich nowych nowotworów zdiagnozowanych w 2020 r.), a następnie rak płuc (14 %) oraz rak jelita grubego (13%). Wśród kobiet głównie rozpoznawany jest rak piersi (29%).

Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem WHO (IARC), co najmniej 40% wszystkich przypadków raka można by uniknąć dzięki skutecznym środkom profilaktyki pierwotnej. Palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i zanieczyszczenie powietrza to niektóre z czynników ryzyka raka. Niezwykle istotna jest również profilaktyka badań.

Podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem 2023 na całym świecie odbędą się różne działania, w tym "Wyzwanie 5k" organizowane przez Unię Międzynarodowej Kontroli Raka (UICC), zachęcające osoby ze wszystkich środowisk do udziału w takich aktywnościach jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie, wędrówki lub spacery, które będą symbolizować niwelowanie nierówności w opiece. Dodatkowo, będą organizowane "21-dniowe wyzwania" dla osób, które chcą wyrobić sobie nowe zdrowe nawyki, zwiększyć świadomość na temat raka szyjki macicy oraz dowiedzieć się o nierównościach w dostępie do usług onkologicznych.

Tematyką Dnia będzie również zbadanie czynników społeczno-ekonomicznych, które prowadzą do dysproporcji w zapobieganiu, zachorowalności i przeżywalności nowotworów, takich jak normy kulturowe i płciowe, poziom dochodów i wykształcenia oraz uprzedzenia wynikające z wieku, płci, pochodzenia etnicznego, niepełnosprawności i stylu życia. Oprócz tego pojawi się wezwanie do wzmożonych działań na rzecz poprawy świadomości nowotworowej, zapobiegania nowotworom, wspierania postępów w diagnostyce i leczeniu oraz zajęcia się niedociągnięciami w systemach opieki zdrowotnej, które uwypukliła pandemia COVID-19.