Jedno życie, jedna wątroba

Powróć do listy artykułów

28 lipca to dzień, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW). To święto ma na celu zwiększenie świadomości na temat wirusowego zapalenia wątroby, czyli zakaźnej choroby wątroby, która może doprowadzić w konsekwencji do nowotworu tego organu.

Każdy z nas ma tylko jedno życie i jedną wątrobę. Ten szczególny organ po cichu wykonuje ponad 500 funkcji życiowych każdego dnia, aby utrzymać człowieka przy życiu.

Wirusowe zapalenie wątroby przychodzi również po cichu. Do zakażenia wirusami WZW typu A, D i E dochodzi poprzez spożycie skażonej żywności, wody lub przez bezpośredni kontakt z osobą zakaźną. Ta sytuacja dotyczy krajów z słabymi warunkami sanitarnymi. W krajach wysoko rozwiniętych, (gdzie ryzyko przeniesienia zakażenia drogą pokarmową jest niskie), odnotowuje się zachorowania wśród użytkowników narkotyków.

W przypadku WZW typu B i C, wirusy przenoszą się poprzez krew, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez:

  • kontakt z zakażonymi, niejałowymi narzędziami i sprzętem używanymi podczas zabiegów medycznych oraz tymi stosowanych do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki, itp.),
  • zażywanie narkotyków dożylnych i stosowanie niebezpiecznych praktyk związanych z wstrzyknięciami (np. używanie wspólnych niesterylnych narzędzi),
  • niebezpieczne i niezabezpieczone praktyki seksualne, które prowadzą do kontaktu z krwią.

Objawy WZW pojawiają się dopiero po zaawansowaniu choroby. Chociaż istnieje wiele różnych typów wirusów zapalenia wątroby (od A do E), wirusowe zapalenie wątroby typu B i C są najbardziej niepokojące i powodują prawie 8000 nowych infekcji każdego dnia, które w większości pozostają niewykryte.

Efekt? Ponad milion zgonów związanych z zapaleniem wątroby każdego roku - i jedna nowa przewlekła infekcja co dziesięć sekund. Dlatego zdrowie wątroby ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia człowieka.

Tak wielu zgonów z powodu zapalenia wątroby można by zapobiec. Ponieważ istnieją szczepionki i skuteczne metody leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B, a nawet lekarstwo na wirusowe zapalenie wątroby typu C. W przypadku WZW B dostępna jest szczepionka, która skutecznie chroni przed zachorowaniem. Natomiast leki przeciwwirusowe dedykowane WZW C mogą wyleczyć obecnie ponad 95% osób z tym zakażeniem.

Aby sprawdzić czy nie jesteś zakażony chorobą WZW, udaj się do najbliższej przychodni i porozmawiaj ze swoim lekarzem. Dowiedz się, jak możesz się chronić przed zapaleniem wątroby.