Ile wody potrzebuje organizm człowieka?

Powróć do listy artykułów

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest nie tylko kluczem do dobrego samopoczucia ale przede wszystkim zdrowia. Szczególnie przy aktualnie panujących upałach bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnym piciu wody. Ile litrów płynów potrzebujemy na co dzień?

Bez wody nie ma życia - zarówno w przyrodzie, jak i wewnątrz naszego ciała. Niektóre rośliny i zwierzęta aż w 50% składają się z wody. Są też gatunki fauny i flory, których organizmy prawie w całości stanowią wodę! Ciało dorosłego człowieka składa się tylko i aż z 70% wody. Stanowi ona główny element funkcjonowania naszego organizmu. Wysokie temperatury, stres czy wysiłek fizyczny mogą powodować odwodnienie. Wielu z nas jednak nie przywiązuje wagi do ilości uzupełnianych płynów. Naukowcy twierdzą, że pijemy za mało wody.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet niewielkie odwodnienie zaburza proces prawidłowego funkcjonowania organizmu. Regularne spożycie wody jest niezbędne w procesie trawienia, utrzymywaniu odpowiedniej gęstości krwi i ciśnienia, czy nawilżaniu wewnętrznych narządów takich jak mózg czy gałki o oczne. Prawidłowe nawodnienie wpływa nie tylko na pracę narządów wewnętrznych, ale i na stan zdrowia skóry.

Niestety nie ma jednej uniwersalnej formuły, która określałabym ilość wody, jaką powinien przyjmować człowiek. Według Rady do Spraw Żywności i Żywienia kobiety powinny wypijać ok. 2,7 l wody, mężczyźni natomiast 3,7 l. Dokładna ilość płynów zależy też od wieku, wagi, rodzaju uprawianego sportu, chorób czy pory roku.

Jak więc wyrobić w sobie nawyk codziennego picia wody? Warto codziennie jeść owoce i warzywa o takie jak jagody, melony, arbuzy, truskawki, pomarańcze, winogrona, marchewki, sałaty i ogórki, które mają w sobie dużą zawartość wody. Dobrym sposobem będzie również noszenie przy sobie butelki z płynami, która będzie nam przypominać o stałym nawadnianiu. Technologia również może nam w tym pomoc – coraz częściej w internecie można znaleźć specjalne aplikacje na telefon, które będą przypominać o regularnym uzupełnianiu płynów w organizmie.