Druga dawka przypominająca już dostępna!

Powróć do listy artykułów

Decyzją Ministerstwa Zdrowia, już od 20 kwietnia, osoby które ukończyły 80. rok życia mogą rejestrować się na szczepienia drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19.

W związku z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dotyczącą czwartej dawki szczepionki mRNA przeciw COVID-19, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, że już od 20 kwietnia br. wszystkie osoby, które ukończyły 80 lat i poddały się pełnemu schematowi szczepień przeciw COVID-19 (schemat podstawowy + pierwsza dawka przypominająca), mogą przyjąć drugą dawkę szczepionki przypominającej.

Wskazaniem do przyjęcia drugiej dawki przypominającej jest odstęp co najmniej 5. miesięcy od podania pierwszej dawki przypominającej. W szczepieniu przypominjącym stosowane są wyłącznie szczepionki mRNA:

- Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce (0,3 ml)

- Spikevax (Moderna) w połowie dawki (50 µg - 0,25 ml).

Do podania drugiej dawki przypominającej zaleca się ten sam preparat mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna), którym zrealizowano pierwszą dawkę przypominającą. Nie dopuszcza się jednak podania drugiej dawki przypominającej osobie, która przyjęła pierwsze szczepienie przypominjące wykonane szczepionką: Nuvaxovid (Novavax CZ a.s.) lub szczepionką COVID-19 Vaccine Jannsen.

Skierowanie na szczepienie przy spełnieniu warunku kryterium: wieku pacjenta (80+), zachowania odstępu (minimum 150 dni), przyjęcia dawki przypominjącej mRNA będą wystawione automatycznie przez system. W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym.