Badania prenatalne dla wszystkich kobiet

Powróć do listy artykułów

Według Rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, wszystkie kobiety w ciąży będą miały prawo do badań prenatalnych. Działanie jest kolejnym elementem pakietu dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”.

Dotychczas badania prenatalne mogły wykonać kobiety od 35 roku życia. Obecne zmiany znoszą ograniczenia wiekowe kobiet. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne:

- poradnictwo i badania biochemiczne pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży,

- poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych w I trymestrze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, w II trymestrze pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży i 6 dniem ciąży.

Do udziału w programie wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę, zawierające informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach.

Jak podaje Ministerstwo w przypadku etapu poradnictwo i badania genetyczne oraz pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza) wymagane jest skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub z etapu poradnictwo i badania biochemiczne lub poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych.

Badania pozwalają wcześnie wykryć wady płodu oraz ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży oraz – w miarę możliwości – podjąć leczenie jeszcze w okresie płodowym.

Dzięki wprowadzonym zmianom zwiększy się dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży niezależnie od wieku. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia