Ordynator okulistyki MCZ: skróciliśmy kolejki z czterech lat do dwóch tygodni
Powróć do listy artykułówNajważniejsze informacja w tej chwili jest taka, że kolejka pacjentów oczekujących na operację zaćmy skróciła się z czterech lat do dwóch tygodni - mówi ordynator okulistyki w szpitalu MCZ S.A. w Lubinie Jacek Galas.
- W tej chwili - pacjenci przez dwa tygodnie od zgłoszenia są przez nas badani - wykonujemy badania laboratoryjne, konsultujemy pacjentów przez lekarzy anestezjologów. Po tych dwóch tygodniach oczekiwania i robienia badań - pacjenci trafiają na stół operacyjny. Tego samego dnia przychodzą na oddział, są operowani i po godzinie - maksymalnie dwóch, wychodzą do domów - podkreśla ordynator.
Jacek Galas zaznacza, że jeszcze dwa lata temu sytuacja w MCZ wyglądała zupełnie inaczej. - Operowaliśmy 50-60 pacjentów miesięcznie. To wynikało z ograniczonego limitu nałożonego na nas przez NFZ. W tej chwili wykonujemy miesięcznie od 350 do 400 operacji zaćmy, więc doświadczenie mamy ogromne - mówi.
Ordynator zaprasza do zgłaszania się do Miedziowego Centrum Zdrowia pacjentów z całej Polski, którzy czekają w kolejkach na operację zaćmy. - Wiem, że w innych rejonach Polski ten czas oczekiwania nie uległ skróceniu, mniej więcej jest to dalej około dwóch, czasami trzech lat. W związku z tym - zapraszamy pacjentów z innych rejonów z naszego kraju do zgłaszania się do naszego oddziału, wszystkich chętnie przyjmiemy - podkreśla.
Oddział Okulistyczny w Miedziowym Centrum Zdrowia prowadzi działalność diagnostyczną i leczniczą według najwyższych standardów obowiązujących we współczesnej okulistyce. Specjalizuje się zwłaszcza w leczeniu: zaćmy, starczego zwyrodnienia plamki, laseroterapii, jaskry, zeza.
Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. znajduje się na terenie Dolnego Śląska i ma swoją siedzibę w Lubinie. Tu znajduje się Szpital z całą bazą diagnostyczną: Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej i Zakładem Diagnostyki Obrazowej. W Lubinie funkcjonuje także Przychodnia Ogólna, Przychodnia Lecznictwa Specjalistycznego oraz Miedziowe Centrum Rehabilitacji.
- Od samego początku odkrycia złóż miedzi, czyli od 1957r, przy zakładach KGHM była mała przychodnia. Następnie powstał szpital - początkowo liczył trzy oddziały, w tej chwili jest ich dziesięć , łącznie to około 200 łóżek. Naszym zadaniem jest od początku opieka nad górnikami, badania okresowe, ale też opieka nad ich rodzinami – mówi dyrektor Ścieszka - Od kiedy funkcjonuje NFZ, w ramach kontraktu opiekujemy się także mieszkańcami Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.