Trwa Europejski Tydzień Szczepień
Powróć do listy artykułówEuropejski Tydzień Szczepień (EIW) obchodzony jest w całej Europie co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat znaczenia szczepień ochronnych dla ogólnego zdrowia i dobrostanu ludzi na całym świecie.
Europejski Tydzień Szczepień 2024 jest obchodzony hasłem "Ochrona pokoleń", tym samym świętując 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień. Ustanowienie 50 lat temu Rozszerzonego Programu Szczepień (EPI) było przełomowym momentem w historii zdrowia publicznego.
Rozszerzony Program Szczepień (EPI) został uruchomiony w 1974 r. po sukcesie eradykacji ospy prawdziwej, mając na celu zapewnienie ratujących życie szczepionek wszystkim dzieciom na całym świecie. Z czasem przekształcił się on w Podstawowy Program Szczepień, zapewniający dostępność szczepionek w każdym kraju. Szczepionki są obecnie uznawane za bezpieczne, opłacalne i bardzo skuteczne w zapobieganiu chorobom i ratowaniu życia. Początkowo EPI dotyczyło sześciu chorób wieku dziecięcego, a następnie rozszerzyło się o szczepionki dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, co daje w sumie 13 szczepionek zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Ciągłe innowacje w dziedzinie immunologii doprowadziły do opracowania szczepionek, które mogą chronić przed jeszcze większą liczbą chorób, otwierając w regionie europejskim możliwość wyeliminowania wirusowego zapalenia wątroby typu B i raka szyjki macicy w najbliższej przyszłości.
Świętując te ogromne osiągnięcia, które uchroniły zdrowie wielu pokoleń, pozostajemy w obliczu pandemii COVID-19 i jej bezprecedensowego wpływu na nasze społeczeństwa, gospodarki, na systemy opieki zdrowotnej i świadczenie opieki zdrowotnej - a także na ilości szczepień wśród populacji.
Spadek wskaźników szczepień w niektórych krajach regionu europejskiego w latach 2020–2022 rzuca światło na to jak w dalszym ciągu ważne jest uświadamianie na temat szczepień oraz w jaki sposób pandemia wpłynęła na zmniejszenie liczby szczepień na inne choroby na świecie. W ciągu ostatnich trzech lat ponad 1,8 miliona dzieci w Europejskim Regionie WHO nie zostało zaszczepionych przeciwko odrze. Konsekwencją tego jest 60-krotny wzrost liczby zachorowań na odrę w 2023 r. w stosunku do 2022 r.
Z tego powodu, WHO, UNICEF i Komisja Europejska zobowiązały się do kontynuowania ścisłej współpracy z państwami członkowskimi w całej Europie, w celu wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej i zapewnienia sprawiedliwego dostępu do usług w zakresie szczepień. Wspólnie podnoszenie świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień i zwiększanie zaufanie do szczepionek, aby podtrzymać popyt społeczny na szczepionki, teraz i w przyszłości to podstawowy obowiązek organizacji związanych ze zdrowiem a także państw.
Niezwykle istotne jest zapewnienie zdrowszego i bezpieczniejszego życia obecnym i przyszłym pokoleniom. Europejski Tydzień Szczepień służy jako kluczowa platforma do podkreślenia znaczenia szczepień na wszystkich etapach życia, uznając szczepionki za jedno z najważniejszych osiągnięć w dziedzinie zdrowia publicznego XX wieku.