Jesteś ważny, nie bój się badać! Movember w KGHM

Powróć do listy artykułów

Wąsopad” - czyli coroczna akcja, podczas której panowie zapuszczają wąsy. Po co? W ten sposób mają zwrócić uwagę otoczenia i zachęcić do rozmowy na temat profilaktyki i leczenia chorób związanych z nowotworami prostaty i jąder.

Skąd wzięła się nazwa Movember (polski wąsopad)? To połączenie dwóch słów z języka angielskiego – Moustache (wąsy) i November (listopad). Dlaczego? Ponieważ mężczyźni na całym świecie przez pełen miesiąc listopad zapuszczają wąsy. Celem kampanii jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które są symbolem akcji, mają tę zmianę oblicza komunikować.

Dla wielu osób wąsy (podobnie jak siła) to symbol męskości. Należy jednak pamiętać, że męskość to również zdrowie – dbałość o nie i regularne przeprowadzanie badań, a także leczenie, gdy jest ono konieczne. Niestety, wśród męskiej części społeczeństwa, wciąż krąży stereotyp, że o zdrowiu i chorobach się nie rozmawia bo to temat niemęski i wstydliwy. Ze względu na późną diagnostykę i leczenie, a także zaawansowane stadia choroby, w Polsce wciąż umiera wielu panów. Jak wynika z badań, mężczyźni w Polsce żyją średnio o 8,5 roku krócej niż panie oraz o 5 lat krócej niż panowie w innych krajach Unii Europejskiej.

Jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród mężczyzn w Polsce jest rak prostaty (zajmuje trzecie miejsce). Na przestrzeni ostatniej dekady, zachorowalność na niego wzrosła w Polsce dwukrotnie! Zazwyczaj rozwija się bezobjawowo, a pojawiające się symptomy (jak m.in. częstomocz lub uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu) często są kojarzone z innymi chorobami. Rak jądra to z kolei jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów u młodych mężczyzn, który szybko daje przerzuty. Jednak przy wczesnej diagnozie (podobnie jak przy raku prostaty) daje duże szanse na wyleczenie.

Aby uniknąć dramatycznych statystyk dotyczących zachorowań na nowotwory wśród mężczyzn, właśnie przez cały listopad na świecie, ale również w wielu polskich miastach i punktach medycznych prowadzone są akcje edukacyjne. Cel jest jeden – zwiększenie świadomości na temat zdrowia intymnego mężczyzn oraz zachęcenie do regularnych badań i dbania o swoje zdrowie..

Po edukacyjnej akcji związanej z popularyzacją profilaktyki raka piersi, KGHM również zwraca się do męskiej części załogi pod hasłem ”Jesteś ważny, nie bój się badać” i przystępuje do akcji MOVEMBER zachęcając pracowników do diagnostyki krwi i wizyt u lekarza urologa.

Jak podkreślają medycy, badanie to nic strasznego! Mimo, że listopad się kończy, warto pamiętać, że badania możemy wykonać w dowolnym momencie. Wystarczy raz do roku zbadać krew pod kątem stężenie PSA. Badanie może być zlecone przez lekarza POZ lub urologa w ramach NFZ, w tym przypadku należy zgłosić się ze skierowaniem do laboratorium. Podwyższone stężenie markera nowotworowego PSA w surowicy, nie może być traktowane jako jednoznaczny objaw raka prostaty. O dalszej diagnostyce i interpretacji wyników zawsze decyduje lekarz.