2 kwietnia KGHM zaświecił się na niebiesko

Powróć do listy artykułów

Symbolem solidarności i zwrócenia uwagi na zagadnienia autyzmu w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. KGHM już po raz siódmy przyłączył się do akcji w geście zrozumienia i wsparcia dla osób ze spektrum autyzmu i z tej okazji niektóre budynki Oddziałów KGHM zostały podświetlone na niebiesko. W tym kolorze  zaświecił się m.in. biurowiec Zakładu Hydrotechnicznego oraz Szyb SW-1 ZG Polkowice-Sieroszowice i pomnik przy Hucie Miedzi Legnica. 

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o charakterze neurologicznym, dotyczącym mózgu i mającym najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego. Autyzm cechuje brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, brak zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów jak i mowy. Zaburzenie to ma wiele odmian. 

Autyzm mieści się w pojęciu zajawiska neuroróżnorodności. Obok niego wymienić można również ADHD, dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię, zespół Tourett’a czy wysoko wrażliwą osobowość.

Badania wskazują, że neuroróżnorodność może dotyczyć od 15% do 20% ogólnej populacji. W praktyce oznacza to, że w swoim otoczeniu spotykamy się na co dzień z osobami neuroatypowymi, nie tylko w przypadku dzieci i młodzieży, ale również w środowisku zawodowym. Próby zdobycia odpowiedniej wiedzy w zakresie takich zaburzeń, nauczenie się właściwego z nimi obchodzenia, a przede wszystkim czerpania z ich pozytywnych aspektów zaczynają być coraz powszechniejsze wśród świadomych pracodawców.  Okazuje się bowiem, że różnorodne zespoły są efektywniejsze, lepiej się uzupełniają. Osoby neuroatypowe wnoszą do zespołu wiele pozytywnych kompetencji, takich jak: koncentracja na szczegółach, kreatywność, wyobraźnia przestrzenna czy wysoka motywacja i wytrwałość.