Światowy Dzień Rzucania Palenia

Powróć do listy artykułów

Jak co roku - w trzeci czwartek listopada - przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Na całym świecie odbywają się z tej okazji akcje profilaktyczne.

W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia Papierosów obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Kalifornii (USA) z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada - tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia - za Dzień Rzucania Palenia.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) szacuje, że tytoń zabija 30–50 proc. palaczy. Średnio umierają oni o 15 lat wcześniej niż osoby niepalące. Oprócz tego, że tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną nowotworów płuc, jest także ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój chorób układu krążenia i przedwczesne śmierci z ich powodu.

21 listopada w wielu miastach Polski prowadzone są akcje profilaktyczne oraz konsultacje dla osób walczących z nałogiem. Z najnowszego badania GIS-u wynika, że w 2011 roku papierosy paliło 31 procent Polaków, a teraz - w 2019 roku - pali 21 procent. Mimo że liczba palaczy na przestrzeni ostatnich lat spadła, papierosy wciąż pali około 5 milionów Polaków oraz 3 milionów Polek.