Przejdź do strony KGHM

Mammografia ratuje życie. Przyjdź na badanie

Powróć do listy artykułów

Nie bójmy się tego badania. Jest ono całkowicie nieinwazyjne. Nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Rak piersi wcześnie wykryty jest wyleczalny – mówi dr n. med. Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala MCZ S.A. w Lubinie.

Miedziowe Centrum Zdrowia dysponuje najnowocześniejszą i jedyną tego rodzaju, na terenie byłego województwa legnickiego, cyfrową aparaturą mammograficzną. Pełnoformatowe cyfrowe mammografy nie mają sobie równych. Najnowsza technologia cyfrowych detektorów gwarantuje najwyższą jakość i czyni mammografię cyfrową najdokładniejszą metodą badania piersi.

Dr Ewa Nienartowicz zachęca do zgłaszania się na badanie mammografem. – Posiadamy nowoczesny sprzęt, ale mamy największy problem ze zgłaszalnością. W naszym regionie zgłaszalność jest najniższa w całej Polsce i wynosi 24 proc. Staramy się przeprowadzać konferencje, edukować nasze pacjentki – mówi kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala MCZ S.A. w Lubinie.

 Dlaczego warto wykonać mammografię?

– Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet

– Mammografia jest najskuteczniejszą formą stosowaną w diagnostyce raka piersi. Może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie

– Dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba

Rejestracji na badania można dokonać:

– Osobiście w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej

– Telefonicznie (76 72 31 530)

– Elektronicznie poprzez stronę internetową www.mcz.pl

Badania powinny być wykonywane:

– W okolicy 40 roku życia – pierwsze badanie mammograficzne

– Pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, co pełne 2 lata – następne badania

– Powyżej 50 roku życia, zależnie od budowy piersi – co rok lub co 2 lata

Panie w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie wykonywały mammografii, mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, w ramach adresowanego dla tej grupy programu. Panie z pozostałych przedziałów mogą wykonać badania w ramach ubezpieczenia w NFZ – wystarczy udać się po skierowanie do lekarza specjalisty.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej MCZ S.A. w Lubinie można ponadto wykonać inne badania diagnostyczne piersi: USG, badania biopsyjne piersi oraz badanie piersi rezonansem magnetycznym – MR piersi.