Janusz Piątkowski o programie BAT-As

Powróć do listy artykułów

Dyrektor Janusz Piątkowski, szef Departamentu Polityki Ekologicznej KGHM Polska Miedź S.A. mówi jak ważny jest dla spółki program redukcji emisji związków arsenu do powietrza - BAT-As.

 

- Program BAT-As to kluczowy projekt dla naszej spółki – mówi Janusz Piątkowski. – Nazwa pochodzi od skrótu od angielskiego terminu „Best available technics i As czyli arsen. 

 

Dyrektor Piątkowski podkreśla, że KGHM Polska Miedź S.A. wyda w najbliższych miesiącach ponad 300 milionów złotych na nowoczesne instalacje przemysłowe w związku z programem.

 

Cel jest jeden. – Chcemy zmniejszyć poziom emisji arsenu do poziomu, który będzie oznaczał, że nie przekraczamy norm ustalonych przez Komisję Europejską – mówi szef służb ekologicznych miedziowego koncernu.

 

Konkluzje „BAT” to opracowywane i publikowane przez Komisje Europejską zalecenia dla przemysłu w krajach Unii Europejskiej. Mają one prowadzić do ograniczenia negatywnego wpływu urządzeń oraz instalacji przemysłowych na środowisko naturalne.

 

Program BAT-As to unikalny projekt inwestycyjno-badawczy. Ma on na celu doprowadzić do obniżenia poziomu arsenu emitowanego do powietrza przez instalacje przemysłowe KGHM. Nazwa pochodzi od angielskiego terminu „best available technics” czyli najlepsze dostępne techniki oraz skrótu „As” będącego oznaczeniem pierwiastka czyli arsenu.

 

W ramach programu BAT-AS spółka KGHM od 2013 roku realizuje zakrojony na ogromną skalę program modernizacji własnej sieci urządzeń. W związku z tym w 2017 roku w Hucie Miedzi Głogów uroczyście otwarto nową linię produkcyjną. Dzięki instalacji, której głównym elementem jest piec zawiesinowy, zdołano znacząco obniżyć poziom emisji niebezpiecznych substancji, w tym arsenu. Piec zawiesinowy zastąpił dotychczasowe piece szybowe. Oczywiście na tym nie koniec i planowane są kolejne inwestycje.

 

Polityka środowiskowa KGHM bez wątpienia potwierdza troskę firmy o obszar, na którym prowadzi działalność. W związku z tym KGHM podejmuje szereg działań w zakresie ograniczania stopnia oddziaływania na środowisko.