Różowy październik miesiącem świadomości raka piersi

Powróć do listy artykułów

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Obchodzony jest na świecie od 1985 roku. Jego symbolem jest różowa wstążka.

Choć panie stanowią niewielki odsetek zatrudnionych w spółce, to odpowiedzialność jest jedną z wartości KGHM. W miesiącach takich jak ten, firma odpowiedzialnie dba o swoich pracowników i aktywnie prowadzi kampanie profilaktyki prozdrowotnej.

Bądź świadoma

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%), największą zachorowalność notuje się w krajach uprzemysłowionych. W Polsce co roku rozpoznaje się go u około 18 tysięcy kobiet.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów 80 proc. nieuleczalnych przypadków jest spowodowanych zbyt późną diagnozą. Jego wczesne wykrycie, w stadium przedinwazyjnym daje wysokoprocentową szansę na całkowite wyleczenie. Także ten inwazyjny jest chorobą, w której rokowanie może być dobre. Dlatego rutynowe badanie piersi i szeroko rozumiana profilaktyka są tak istotne.

Przynajmniej raz w miesiącu wykonuj samobadanie piersi, jeśli zauważysz którykolwiek z objawów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Grupa ryzyka

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat. W związku z tym panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografię co dwa lata.

Jak się badać?

Już od dwudziestego roku życia każda z Pań powinna regularnie badać piersi. Regularne i samodzielne badania pozwalają wykryć już niewielkie i niepokojące zmiany. W zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie.